4 metody cięcia stali – która jest najlepsza?

Proces cięcia stali wykonuje się na kilka sposobów, które różnią się między sobą m.in. dokładnością, szybkością, stopniem automatyzacji, a w konsekwencji ceną. Wybór metody uzależniony jest od wielu czynników, głównie od rodzaju i grubości materiału.

Cięcie wodą

Cięcie wodą stali polega na wykorzystaniu skoncentrowanej energii strumienia wody o bardzo wysokim ciśnieniu i dużej prędkości. Proces odbywa się na zimo, co oznacza, że materiał nie jest nagrzewany. Eliminuje to zmiany struktury, miejscowe zahartowania, naprężenia wewnętrzne i mikropęknięcia. Cięcie wodą jest dokładne i zapewnia gładkie krawędzie.

To metoda ekologiczna, ponieważ nie wydzielają się gazy i pyły. Stosowana jest wyłącznie jako proces cięcia automatycznego lub zrobotyzowanego przy użyciu układów sterowania.

Cięcie tlenowe

Cięcie tlenem to metoda termiczna polegająca na spalaniu podgrzanego płomieniem gazowym metalu w strumieniu czystego tlenu. Proces odbywa się przy użyciu specjalnych palników, które mieszają gaz palny i tlen, tworząc płomień podgrzewający oraz doprowadzają do miejsca cięcia strumień tlenu tnącego. W efekcie rozdzielane są wiązania atomowe w materiale, bez naruszania jego stanu fizycznego.

Metoda cięcia tlenem jest tania i wydajna, stosuje się ją głównie do cięcia stali konstrukcyjnych węglowych i niskostopowych o grubości 3-200 mm. Nie jest zalecana do stali nierdzewnych.

Cięcie plazmowe

Cięcie plazmowe odbywa się za pomocą plazmowego łuku elektrycznego jarzącego się między elektrodą a materiałem obrabianym. Metoda ta charakteryzuje się wysoką jakością krawędzi ciętego materiału, wydajnością oraz stabilnością przebiegu procesu.

Cięcie plazmowe stosuje się do wszystkich gatunków stali i metali nieżelaznych. Umożliwia rozdzielanie nawet materiałów o znacznych grubościach. Może być przeprowadzane w sposób ręczny lub w pełni zautomatyzowany.

Cięcie laserowe

Cięcie laserem stali to metoda, która wykorzystuje energię wiązki promieniowania laserowego do silnego nagrzania materiału. Charakteryzuje się dużą szybkością, precyzją, wąską szczeliną oraz wysoką jakością krawędzi. Ponadto pomimo wysokiej temperatury, stal nie nagrzewa się do tego stopnia, by zaszły zmiany w strukturze chemicznej.

Proces cięcia laserowego nie posiada ograniczeń kształtu ciętego materiału, co pozwala na wykonywanie nawet skomplikowanych elementów. Natomiast metody tej nie stosuje się do materiałów o wysokim współczynniku odbicia światła, ponieważ wiązka lasera odbija się od powierzchni, co jest niebezpieczne dla oczu.

  • © All rights reserved by JFK Group.