Czy druty zbrojeniowe można spawać

Odpowiedź na pytanie – czy można spawać pręty zbrojeniowe – nie jest oczywista. Chociaż bardzo często ta metoda łączenia prętów jest wykorzystywana, to nie w każdym przypadku jest to możliwe. Wszystko zależeć będzie bowiem od konkretnych prętów.

 

Łączenie zbrojeń betonu jest bowiem procesem, który ma pozytywny wpływ na trwałość oraz wytrzymałość gotowej konstrukcji. Jego budowa pełni zatem bardzo ważne zadanie. To czy można zdecydować się na ich łączenie poprzez spawanie, jest zależne od materiału z jakiego są wykonane. Istotne jest także, by proces został przeprowadzony w sposób poprawny, zgodny ze sztuką budowlaną. Tylko w ten sposób możliwe będzie uzyskanie odpowiednich elementów. Niezbędne jest zatem dokładne przestrzeganie zasad dotyczących spawania prętów zbrojeniowych. Każdy specjalista, który podejmuje się spawania prętów zbrojeniowych, powinien być świadom, że poszczególne przepisy określają ogólnoeuropejskie normy.

 

zbrojenia budowlane

Spawanie prętów zbrojeniowych – co jest istotne?

Kluczowa kwestią podczas doboru metody spawania będzie oczywiście rodzaj materiału. Warto zatem zwrócić uwagę na średnicę prętów oraz materiał z jakiego się składają. Istotny będzie zatem rodzaj użytego stopu stali. Należy mieć to na uwadze, ponieważ rodzaj substancji wykorzystywanych do produkcji danego stopu stali będzie miał bezpośredni wpływ na jej późniejsze właściwości fizykochemiczne. Grubość prętów również jest bardzo istotna, ponieważ grubsze modele są wytrzymalsze, jednak charakteryzują się mniejszą odpornością na podhartowania wewnątrz strefy wpływu ciepła.

Jakimi metodami spawane są pręty zbrojeniowe.

Niezwykle istotną kwestię stanowi fakt, że istnieją dwa podstawowe rodzaje połączeń w przypadku prętów zbrojeniowych – wyróżniamy złącza nośne oraz nienośne. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem nośnych jest przenoszenie znacznych obciążeń konstrukcyjnych. Zadaniem złączy nienośnych jest, przede wszystkim, utrzymanie poszczególnych elementów konstrukcji na właściwych miejscach. Oczywiście jest to najbardziej podstawowy podział połączeń. W jego obrębie możemy wyróżnić inne, wynikające z ułożenia między sobą poszczególnych elementów, połączenia z innymi elementami stalowymi i nie tylko.

 

Wszystko to przekładać się będzie nie tylko na właściwości konkretnej konstrukcji, ale także na decyzje, jakie będziemy musieli podjąć, podczas doboru właściwej metody spawania poszczególnych elementów zbrojenia. Dobór właściwych metod spawania jest niezwykle istotną kwestią. Od tego bowiem zależeć będą efekty naszej pracy, a co za tym idzie, wytrzymałość gotowej konstrukcji.

 

 

aluminium 6061

 

Metody spawania

Sam proces spawania prętów zbrojeniowych jest wykorzystywany w sytuacji, gdy uzyskane połączenie musi być sztywne oraz nierozłączne. W efekcie doda wytrzymałości całej konstrukcji, a przy tym sprawi, ze klatka zbrojeniowa będzie dużo łatwiejsza w transporcie.

 

Zależnie od tego, z jakiego rodzaju prętów zbrojeniowych korzystamy oraz jakiej średnicy są one, będziemy wykorzystywać inne metody spawania. Można zdecydować się na metodę MAG, spawanie drutem proszkowym samoostłonowym, elektrodą otuloną lub drutem proszkowym w osłonie z gazu aktywnego.

 

Warto pamiętać, że podczas spawania, pręty zbrojeniowe są łączone ze sobą na zakładkę. Najczęściej wykorzystywana jest metoda spawania przy pomocy elektrody otulonej. Wszystko dla tego, że pozwala na uzyskanie solidnych, trwałych spawów i nie wymaga wykorzystania trudnych w transporcie narzędzi. Stanowi zatem zarówno korzystne, jak i wygodne rozwiązanie. Kluczowe jest jednak wykonanie prawidłowego, spełniającego wszystkie normy spawu. W innym przypadku gotowa konstrukcja może nie mieć wystarczającej wytrzymałości.

 

Jakich prętów zbrojeniowych nie wolno spawać

Oczywiście nie wszystkie pręty zbrojeniowe będą nadawały się do łączenia metodą spawania. Kluczową kwestią będzie oczywiście ich skład chemiczny, a dokładniej ilość zawartego węgla. Im będzie ona większa, tym materiał będzie bardziej kruchy. Stal wysokowęglowa będzie zatem bardziej podatna na pękanie pod wpływem naprężeni spawalniczych, co ostatecznie będzie sprawiać, że nie będzie nadawała się do spawania.

 

  • © All rights reserved by JFK Group.