Dlaczego stal jest najlepszym materiałem konstrukcyjnym?

Stal konstrukcyjna to niezwykle trwały materiał, który znajduje zastosowanie na wielu płaszczyznach i, co ważne, jego zakup cechuje się dużą opłacalnością. Stal konstrukcyjna na początkowych etapach podwyższa wartość projektu, a jednocześnie obniża koszty, na przykład na płaszczyźnie elementów takich jak fundamenty czy systemy elewacyjne. Jakie jeszcze zalety posiadają stale konstrukcyjne? Te i inne zagadnienia poruszamy w poniższym artykule.

Stal konstrukcyjna to najlepsza jakość i ekologia

Jakość stali konstrukcyjnej jest właściwie niepodważalna. Wytwarza się ją w kontrolowanych warunkach, poza zakładem, co stanowi właśnie o jakości – producent zawsze dokłada wszelkich starań, by finalny produkt zgodny był z wyśrubowanymi normami. Dobry wyrób nie będzie wymagał rychłych napraw i zapewni szybką, ciągłą pracę – porządny materiał sprawi, że montaż i użytkowanie nie będą dla nas trudnym zadaniem.

Zastosowanie stali konstrukcyjnej jest szerokie, zwłaszcza, że z łatwością wpasuje się w każdą estetykę. Materiał ten może być bowiem walcowany i formowany w przeróżne, odpowiadające danej budowli kształty. Przekłada się to bezpośrednio na wizerunek końcowy projektu. Choć jakość stali konstrukcyjnych jest wysoka, nie cierpi na tym płaszczyzna ekologiczna. Średnio dziewięćdziesiąt procent materiałów produkowanych w najnowocześniejszych hutach pochodzi dziś z recyklingu. Sto procent stalowej ramy budynków pod koniec cyklu życia również może zostać poddany recyklingowi (na ten moment odzyskuje się nawet dziewięćdziesiąt osiem procent stali konstrukcyjnej). Ponieważ materiał ten ma niewielki wpływ na środowisko, doskonale nada się do projektów firm dbających o ekologię.

 

Sprawdź także: Zbrojenia budowlane – rodzaje, parametry i techniki zbrojenia

Stal konstrukcyjna redukuje koszty, a podwyższa jakość

Cena stali zbrojeniowej w porównaniu z różnego rodzaju innymi materiałami ramowymi jest całkiem atrakcyjna. Co ważne, jest ona w stanie wnieść większą wartość do projektu w kwestii początkowych kosztów. Kolejne opłaty – warunki ogólne, fundamenty, systemy elewacyjne – są wówczas znacząco redukowane. Dzięki temu, iż stal konstrukcyjną wytwarza się poza miejscem budowy, w tym samym czasie mogą być przeprowadzane prace fundamentowe oraz wstępne przygotowania miejsca do pracy, dzięki czemu nie tracimy tempa. Po etapie produkcji materiał może zostać przewieziony na plac budowy i szybko zamontowany. Taka taktyka wpływa pozytywnie na szybkość i postęp prac budowlanych.

Stal konstrukcyjna zrealizuje każdy pomysł architekta i inżyniera

Stale konstrukcyjne produkowane są z należytą starannością i dokładnością, przy zachowaniu tolerancji oraz stałych poziomów wytrzymałości. Dbanie o szczegóły i precyzja pozwalają na szybkie i łatwe przejście przez proces projektowania. Dzięki właściwie i doskonale zintegrowanemu łańcuchowi dostaw oraz włączeniu zaawansowanych technologii, stal konstrukcyjna jest zdecydowanie materiałem, który przoduje w branży budowlanej. Użycie technologii na wszystkich etapach procesu projektowania i budowy pozwala zminimalizować (często do zera) ryzyko pojawienia się błędów, poprawić bezpieczeństwo i znacząco obniżyć całościowe koszty projektu. Niezależnie od tego, jak skomplikowany jest nasz pomysł i plan, stale konstrukcyjne na pewno sprostają oczekiwaniom. Można je bowiem dowolnie zaadaptować i dostosować do zmieniających się wymagań.

Materiałom tym niestraszne są jakiekolwiek zakrzywienia czy nieregularne kształty budynków. Dopasują się bez większych problemów, a odpowiednio wykorzystane mogą nadać budowli lekkości wizerunkowej czy określonego charakteru. Architekci oraz inżynierowie mogą więc puścić wodze fantazji bez martwienia się o to, że coś będzie niemożliwe do wykonania – szerokie zastosowanie stali konstrukcyjnej pokazuje, że takie ryzyko nie istnieje. Cena stali zbrojeniowej musi, rzecz jasna, odpowiadać jakości i trwałości materiału, ale jednocześnie nie przyprawi nas o ból głowy. Jest to jednak na tyle istotny element konstrukcji, że powinniśmy mieć na uwadze, iż nie warto na nim oszczędzać.

  • © All rights reserved by JFK Group.