Jak prawidłowo wykonać zbrojenie fundamentów domu?

Fundamenty stanowią bardzo ważny element każdego budynku, niezależnie do tego czy będzie to obiekt przemysłowy, mieszkalny, siedziba firmy czy wykorzystywany w innym celu. Ich podstawową funkcją jest zapewnienie mu stabilności oraz zagwarantowanie, że będzie równomiernie osiadał. Ponadto mają za zadanie właściwie przenosić obciążenie i przytrzymywać konstrukcję nośną budynku. Dzięki nim konstrukcja jest także odporniejsza na skutek ruchu gruntu. Bez nich budynek mógłby się przekrzywić, a działające na niego siły mogłyby doprowadzić do popękania ścian. Właśnie dlatego bez solidnych, fachowo położonych fundamentów nie ma mowy o prawidłowo wykonanym budynku.

Chcąc zadbać o to, by budynek był solidny i bezpieczny, należy zadbać o to, by jego fundamenty były wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną. Jeśli chcemy zapewnić im trwałość i wytrzymałość, jedną z najważniejszych kwestii jest ich zbrojenie.

Zbrojenie fundamentów

Głównym składnikiem wszystkich fundamentów jest oczywiście beton. Pamiętajmy jednak, że on sam nie jest w stanie stworzyć solidnej konstrukcji, która utrzyma budynek. Konieczne jest zastosowanie właściwych rozwiązań, które go dodatkowo wzmocnią. W tym celu wykorzystuje się specjalne pręty i siatki, które są ze sobą spawane. Dzięki nim można zwiększyć wytrzymałość konstrukcji oraz ochronić ją przed pęknięciami lub zniszczeniami innego typu. Ich zastosowanie pozwala bowiem zniwelować podstawowe wady betonu jako materiału, czyli kruchość oraz wrażliwość na rozciąganie. To właśnie bowiem te cechy stanowią największy problem przy wznoszeniu budynków.

Warto wiedzieć, że zbrojenie fundamentów jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wzmocnienie konstrukcji fundamentów. Dawniej można było się spotkać z praktyką murowania fundamentów, jednak jest to metoda mniej efektywna, a przy tym wymagająca dużo więcej pracy, więc obecnie praktycznie nie jest już stosowana.

Zbrojenia nośne i uzupełniające

Oczywiście nie wszystkie elementy zbrojeń są takie same. Mogą one pełnić różnorodne funkcję. Konstrukcje nośne stanowią najważniejszy element wzmocnień budynku. Musza być solidne, dobrze zespawane i być w stanie znosić wszelkie obciążenia, jakie oddziałują na konstrukcję. Stosuje się je m.in. wewnątrz ław fundamentowych.

Wzmocnienie uzupełniające stanowią dodatkowe rozwiązanie, mające dodać wytrzymałości konstrukcji. Nie są samodzielne, a ich głównym celem jest upewnienie się, że konstrukcja wytrzyma, nawet jeśli przy projektowaniu poszczególnych elementów konstrukcji doszło do pomyłki.

W jaki sposób powinno być wykonane zbrojenie fundamentów domu?

Najważniejszym wyznacznikiem tego, jak powinno wyglądać ożebrowanie budynku jest oczywiście jego projekt. To właśnie w nim zawarte są szczegółowe informacje odnośnie budynku oraz zbrojeń, zarówno nośnych, jak i uzupełniających.

Zależnie od potrzeb, ożebrowanie może być wykonane wewnątrz deskowania, które gwarantuje pewność, że wszystko będzie miało dokładnie taki kształt jak trzeba, czy wewnątrz wykopu. Warto jednak pamiętać, że wybór odpowiedniej metody będzie zależny od rodzaju gruntu. Luźniejsze podłoże będzie wymagało zastosowania desek, podczas gdy bardziej zwarte np. glina już nie. Rodzaj gruntu będzie bardzo istotny również z innych względów. Jeśli grunt jest wrażliwy na wilgoć, najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie go spod całej powierzchni budynku, następnie wykonanie fundamentów przysypanych piaskiem.

Po przygotowaniu miejsca pod wylanie fundamentów, należy przygotować zbrojenie. Można je wykorzystać stosując spawane pręty lub siatki.

Gdy poszczególne pręty są ze sobą połączone następuje moment, gdy całość jest zalewana betonem. Ważną kwestią jest tutaj pilnowanie, by w każdym miejscu szerokość otuliny betonowej wynosiła minimum 5 centymetrów. W innym przypadku materiał mógłby niedokładnie zabezpieczać pręty znajdujące się wewnątrz. Warto pamiętać o tym nie tylko podczas projektowania fundamentów, ale także podczas zagęszczania wylanego betonu, ponieważ jest to proces, w którym elementy konstrukcji mogą się przesunąć.

  • © All rights reserved by JFK Group.