Jak wykonać zbrojenie stopy fundamentowej i słupa?

Stopy fundamentowe (fundament bezpośredni) wykorzystuje się w celu transportu obciążeń osiowych, słupów, kolumn oraz filarów bezpośrednio na grunt. Jeśli są prawidłowo wykonane, gwarantują możliwość bezpiecznego korzystania z danego obiektu. Błędy podczas montażu oraz wytwarzania fundamentu bezpośredniego mogą przyczynić się do problemów z odpornością budynku w przyszłości.

Stopa fundamentowa – co to jest?

Stopy fundamentowe to inaczej fundamenty bezpośrednie stosowane m.in. do ścian oraz kominów. Wykonywane są w kształcie prostokąta lub kwadratu (w zależności od obciążeń). Warto je użyć, gdy osiadania pod obiektem nie są mocno zróżnicowane.

Zbrojenie stopy fundamentowej – wskazówki

Wysokość oraz podstawa fundamentu powinna mieć 5 cm. Warto pamiętać, że w zależności od rodzaju (np. stopa fundamentowa prostokątna), wymiary są różne, jednak stosunek długości elementu prostokątnego do jego szerokości powinien być w granicach 1,2 – 1,7 m. Wysokość natomiast w większości przypadków wynosi 0,3 – 0,8 m.
Za zbrojenie stopy fundamentowej (niewielkie rozmiary) odpowiadają siatki zbrojeniowe z prętów stalowych (średnica ok. 13 mm). Jeśli używane są większe rozmiary, warto zainwestować w pręty o średnicy w okolicach 23 mm.

„Zawsze powtarzam swoim klientom, żeby rozstaw prętów przedstawiony przez konstruktora był zawarty w projekcie konstrukcyjnym. W innym wypadku może dojść do nieporozumień.” – specjalista z branży budowlanej JFK GROUP
Rozstaw prętów w większości przypadków wynosi ok. 17 cm, jednak może być nieco większy (maksymalnie do 26 cm). Niezbędne jest również dobranie prawidłowej otuliny, która jest zależna przede wszystkim od klasy środowiska.

Z czego można wykonać stopę fundamentową? – praktyczne porady

Stopy fundamentowe wykonuje się zazwyczaj z kamienia, murowanej cegły lub betonu (można je wylać na budowie podczas trwających prac). W 80% procentach stosuje się odmianę monolityczną lub żeliwną. Kiedyś były popularne stopy murowane oraz kielichowe, jednak odstają one od konkurencji pod względem użyteczności.

Stopy fundamentowe – z czego mogą zostać wykonane?

  • cegły,
  • beton,
  • kamień.

Warto również zwrócić uwagę na występowanie środka obciążenia. Otóż stopy fundamentowe mogą być obciążone osiowo oraz mimośrodowo. Wynika to z siły skupionej i momentu zginającego, który oddziałuje przy podstawie słupa.

Jak wykonać zbrojenie stopy fundamentowej i słupa? – podsumowanie

Aby wykonać zbrojenie stopy fundamentowej należy zwrócić uwagę na odpowiedni materiał (cegła, beton, kamień) oraz obciążenie (np. osiowe). Warto zastanowić się nad rozmiarami fundamentu i wysokością prętów, a co najważniejsze – nie powinno się omijać zadań monterskich (warto, żeby wykonywały je osoby z odpowiednią wiedzą i wieloletnim doświadczeniem).

  • © All rights reserved by JFK Group.