Pręty zbrojeniowe – jakie kupić na budowę domu?

Jednym z podstawowych zadań prętów zbrojeniowych jest uzupełnienie konstrukcji o cechy, których nie ma beton. Zastosowanie specjalnych stopów stali w formie prętów sprawia, że struktura staje się odporniejsza na obciążenia, nacisk i rozciąganie. Dzięki temu dobrze funkcjonuje w zmiennym środowisku i zachowuje wieloletnią trwałość.

Pręty zbrojeniowe w projekcie konstrukcyjnym

Zbrojenie wybranych elementów konstrukcji budynku jest niezbędne do zachowania jego stabilności i trwałości. W tym celu stosuje się między innymi odpowiednio dobrane pręty zbrojeniowe. Ich zakup nie może jednak być przypadkowy, ale wynika z wymogów budowlanych i parametrów technicznych obiektu. Rodzaj, ilość i cechy stali zbrojeniowej powinny być uwzględnione w projekcie włącznie z cechami takimi jak długość czy średnica prętów.

Średnice prętów zbrojeniowych

Jedną z cech istotnych przy doborze prętów zbrojeniowych jest ich średnica. Decyduje ona o wytrzymałości pręta i wielkości naprężeń, jakie może on wytrzymywać. Zakres średnic prętów jest bardzo szeroki i wynosi od 4 mm do 300 mm. Stal zbrojeniowa o bardzo dużej średnicy jest przeznaczona do wzmacniania konstrukcji specjalnych. Natomiast w budownictwie jednorodzinnym stosuje się pręty zbrojeniowe o mniejszych średnicach. Najczęściej są to pręty gładkie o średnicy 4-10 mm oraz pręty żebrowane o średnicy 4-10 mm, 8-40 mm lub 4-12 mm – zależnie od typu konstrukcji i miejsca wykonania zbrojenia.

Pręty zbrojeniowe na metry i na kilogramy

Producentów prętów zbrojeniowych obowiązują określone normy, do których zalicza się też ścisły związek pomiędzy średnicą prętów, a ich masą. Pozwala to na zakup stali zbrojeniowej na wagę, a nie na sztuki. Przykładowo pręt o średnicy 6 mm i długości 1 mb waży 0,22 kg, a pręt o średnicy 65 mm i długości 1 mb – 26,04 kg. Taka wiedza pozwala na dokonanie własnej Interpretacji oferty konkretnego producenta, bez potrzeby wysyłania dodatkowych zapytań czy korzystania z pomocy doradcy.

Pręty zbrojeniowe można kupować na metry lub na kilogramy (tony). Wybór odpowiedniej opcji jest uzależniony od ilości potrzebnego materiału. Im jest go więcej, tym bardziej opłacalny bywa zakup na wagę. Warto też pamiętać, że producenci oferują pręty zarówno w wiązkach, jak i w kręgach. W tym drugim przypadku wykorzystanie jest ekonomiczniejsze, ale wymaga cięcia i prostowania stali. Nie zawsze jest to możliwe na placu budowy. Należy też pamiętać, że kupując materiał zgodnie z wagami podanymi na rysunkach technicznych należy uwzględnić naddatki na ewentualne straty, jakie mogą powstać w trakcie budowy.

Średnie koszty prętów zbrojeniowych

Jeśli chcesz kupić pręty zbrojeniowe, cena z pewnością będzie jednym z czynników, które musisz uwzględnić w swoich planach. Jest ona uzależniona nie tylko od masy stali, ale też od jej klasy. Przykładowo, jeśli nabywasz pręty zbrojeniowe gładkie, cena za kilogram, czy metr bieżący będzie niższa niż w przypadku stali wyższej klasy. Jeśli kupujesz pręt zbrojeniowy – cena za metr będzie zależna od jego średnicy.

  • © All rights reserved by JFK Group.