Rodzaje stali stosowane w budownictwie

Stal to materiał konstrukcyjny o szerokim spektrum zastosowań w budownictwie. Posiada unikalne właściwości, które decydują o wykorzystaniu do różnych rozwiązań technicznych. Jaki rodzaje stali są najczęściej stosowane w budownictwie?

Stal w budownictwie – rodzaje i zastosowanie

Stal, czyli plastycznie i cieplnie obrabialny stop żelaza z węglem (zawartość do 2,11%) oraz innymi pierwiastkami posiada wyjątkowe właściwości techniczne i użytkowe, takie jak: wytrzymałość, sprężystość, plastyczność, udarność, twardość, ciągliwość i spawalność. Dzięki temu jest doskonałym materiałem powszechnie stosowanym w budownictwie: przemysłowym, komunikacyjnym, mieszkaniowym, rolniczym czy użyteczności publicznej, a także w konstrukcjach inżynieryjnych.

Występuje wiele rodzajów stali, których podział opiera się na różnych kryteriach. Najczęściej do budowy obiektów typowego przeznaczenia wykorzystywana jest stal konstrukcyjna, która cechuje się bardzo dużą i jednocześnie jednakową wytrzymałością na rozciąganie, ściskanie i zginanie.

Ponadto stosowane są stale niepodatne na korozję. Stal nierdzewna o podwyższonej odporności na utlenianie wykorzystywana jest bardzo często przez architektów jako materiał, który dobrze komponuje się z innymi, np. szkłem.

W konstrukcjach budowlanych w zdecydowanej większości wykorzystuje się wyroby ze stali walcowanej. Wśród nich znajdują się: kształtowniki, pręty zbrojeniowe, pręty ogólnego zastosowania, rury, blachy, a także gwoździe, wkręty, śruby, itp.

Warto wiedzieć, że oznaczenia stali za pomocą symboli literowych i cyfrowych (klasy i gatunki) wskazują na jej główne cechy, czyli zastosowanie, właściwości mechaniczne lub fizyczne. Dzięki temu w uproszczony sposób można identyfikować poszczególne rodzaje stali.

stal budowlana

Stal zbrojeniowa

Jednym z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych jest stal zbrojeniowa, której rolą jest wzmocnienie betonu poprzez przenoszenie sił wewnętrznych. Najczęściej ma postać prętów zbrojeniowych lub drutu w zwojach.

Pręty zbrojeniowe wykorzystywane są do zbrojenia betonu bezpośrednio na placu budowy lub też do tworzenia prefabrykatów, takich jak kraty, siatki czy szkielety zbrojeniowe. Dostępne są w kilku wariantach oznaczonych klasą.

Klasa A-0 i A-I określa pręty i druty gładkie, które stosuje się do zbrojenia pomocniczego. Stal zbrojeniowa klasy A-II i A-III to pręty żebrowane, przy czym do wykonywania zbrojenia głównego wykorzystuje się stal klasy A-III. Ponadto w ramach każdej klasy występują gatunki określające właściwości technologiczne prętów.

 

Profile stalowe

Profile stalowe jako elementy konstrukcyjne w budownictwie wykorzystywane są dzięki bardzo dużej wytrzymałości na działanie sił zewnętrznych, przy stosunkowo niewielkiej masie własnej. Z kształtowników wykonuje się m.in. belki, podciągi i słupy, a także balustrady oraz wzmocnienia konstrukcji dachowej.

Do najczęściej wykorzystywanych kształtowników stalowych należą:

  • ceowniki – konstrukcje stalowe
  • teowniki – głównie jako łącznik konstrukcyjny w budowie hal, słupów energetycznych, dachów czy konstrukcji wsporczych
  • dwuteowniki – element nośny w budownictwie ścian i stropów
  • kątowniki – główny element okien i balustrad, konstrukcje hal, mostów.

Kształtowniki gięte na zimno stosowane są jako elementy nośne w typowych konstrukcjach. Natomiast do budowy obiektów, które mają wytrzymać bardzo duże obciążenia, np. mosty, hale wykorzystuje się profile walcowane na gorąco.

  • © All rights reserved by JFK Group.