Siatka zbrojeniowa do wylewek – czy jest niezbędna?

Prawidłowe wykonanie wylewki betonowej nie należy do zadań trudnych, należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, aby jej finalna wytrzymałość i trwałość spełniała oczekiwania inwestora. Przede wszystkim trzeba pamiętać o rozszerzalności materiałowej betonu, który w trakcie normalnej eksploatacji spręża się i rozpręża pod wpływem warunków zewnętrznych (temperatura, wilgoć). Czy jednak każda wylewka wymaga stosowania zbrojeń budowlanych w postaci siatek?

Siatka fundamentowa

W przypadku fundamentów budynku odpowiedź jest w zasadzie oczywista: siatka zbrojeniowa musi zostać użyta dla zapewnienia bezpieczeństwa całej konstrukcji. Należy pamiętać o tym, że siatka zbrojeniowa w płycie fundamentowej powinna zostać umieszczona zarówno w górnej, jak i w dolnej części płyty. Standardowo stosuje się siatki o oczkach 10×10 cm oraz 15×15 cm, ale zawsze należy dopasować wielkość oczek i grubość drutu do konkretnego budynku.

Siatka zbrojeniowa na strop

Na stropach wykorzystuje się siatki zbrojeniowe dla zwiększenia wytrzymałości oraz nośności, a także by zredukować potencjalne pęknięcia wynikające z dużych naprężeń. Konstrukcja stropu oparta na siatce zbrojeniowej przekłada się także na poprawę stabilności całego budynku i pozwala zmniejszyć grubość wylewki, poprawia również właściwości termiczne takiej posadzki.

Kiedy niezbędna jest siatka zbrojeniowa?

Dodatkowe wzmocnienie wylewki w postaci odpowiednio dobranej siatki zbrojeniowej jest szczególnie istotne wszędzie tam, gdzie wymagają tego względy konstrukcyjne oraz praktyczne. Z tego względu siatka zbrojeniowa powinna zostać zastosowana:

  • w miejscach o przewidywanym dużym natężeniu ruchu (garaże, pralnie, magazyny, ciągi komunikacyjne itp.),
  • do ogrzewania podłogowego,
  • w pomieszczeniach, gdzie na wykonanych posadzkach będą następnie układane płytki podłogowe czy terakota,
  • w przypadku cienkich wylewek (poniżej 4 cm grubości) oraz wylewek standardowych za wyjątkiem wylewek anhydrytowych oraz wylewek zawierających włókna polipropylenowe.

Decydując się na konkretny rodzaj wylewki oraz na zbrojenie lub jego brak, koniecznie trzeba pamiętać o tym, że wylewki z włóknami syntetycznymi czy nawet stalowymi (tzw. zbrojenia rozproszone) nie mogą zastępować standardowych zbrojeń z uwagi na to, iż nie przenoszą obciążeń. W praktyce oznacza to, że zbrojenia rozproszone powinno się stosować wyłącznie w takich miejscach, gdzie wykonane posadzki nie będą intensywnie eksploatowane.

Siatka zbrojeniowa – cena

Ostateczna cena siatki zbrojeniowej jest uzależniona od kilku czynników, w tym przede wszystkim od powierzchni, kształtu siatki oraz grubości zastosowanych prętów zbrojeniowych. Niemniej jednak nawet dla dużych powierzchni cena siatki zbrojeniowej nie powinna być wysoka, a w zależności od dokonanych wyborów w zakresie materiału (średnica, gatunek stali itd.) koszt może zamknąć się nawet w kwotach rzędu kilku złotych za metr kwadratowy.

W naszej ofercie znajdują się nowoczesne siatki zbrojeniowe zgrzewane z prętów o średnicy 6 mm, 8 mm, 10 mm lub 12 mm. W przypadku zainteresowania konkretnym typem siatki zbrojeniowej, zapraszamy do kontaktu z nami w celu ustalenia niezbędnych szczegółów i ceny.

  • © All rights reserved by JFK Group.