Stal zbrojeniowa (rodzaje, wykorzystanie)

Fundamenty pod budowę bez wątpienia są najważniejszym elementem, który determinuje bezpieczeństwo, trwałość oraz użyteczność obiektu. Aby dodatkowo je wzmocnić oraz przedłużyć ich żywotność, stosowana jest stal zbrojeniowa pod postacią prętów, siatek, koszy bądź całych szkieletów konstrukcyjnych. Każdy z tych prefabrykatów może być wyprodukowany z metalu różnej klasy. Istotny jest taki dobór materiałów, który spełni wymagania projektowe i sprawi, że budowla będzie spełniała wszelkie wymogi techniczne.

Rodzaje stali wykorzystywanej we wzmacnianiu konstrukcji betonowych

W ofertach firm, które zajmują się produkcją prefabrykatów zbrojeniowych, często można spotkać się z pojęciem specyfikacji. Nie inaczej jest w przypadku, gdy klient składa zamówienie indywidualne na takie materiały – wybór odpowiedniego rodzaju stanowi wartość kluczową dla bezpieczeństwa budynku.

W JFKGROUP wyróżniamy pięć klas stali zbrojeniowej, gdzie w każdym przypadku jest ona przeznaczona do innych celów. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie zastosowaniem w produkcji metalu o innych parametrach wytrzymałości. W zależności od rodzaju stali prefabrykaty mogą różnić się plastycznością, wytrzymałością mechaniczną, odpornością na warunki termiczne i atmosferyczne, fakturą prętów, ich grubością oraz właściwościami nośnymi.

Wykorzystanie stali zbrojeniowej w budownictwie

Prefabrykaty zbrojeniowe są szeroko stosowane w konstrukcjach różnego rodzaju – od obiektów drogowych, przez mosty, aż po budownictwo mieszkalne. Za sprawą swojej niezawodności oraz łatwości w obróbce i szerokim dostępności, stanowią one najpopularniejsze rozwiązanie.

Stal zbrojeniowa z powodzeniem wykorzystywana jest do wzmacniania konstrukcji betonowych, takich jak tarasy i balkony, filary, nadproża, ściany nośne, a nawet wiadukty czy trasy szybkiego ruchu. W zależności od rodzaju zastosowanego prefabrykatu inżynierowie mogą osiągnąć pożądane parametry techniczne w sposób relatywnie prosty. Współcześnie wytwarzana stal jest rozwiązaniem bezpiecznym oraz niezwykle skutecznym, a zarazem trwałym – bowiem pręty są zabezpieczane warstwami antykorozyjnymi oraz innymi powłokami, które determinują ich żywotność.

  • © All rights reserved by JFK Group.