Strzemiona budowlane

Strzemiona budowlane są jednym z najważniejszych i najpotrzebniejszych elementów większości konstrukcji, które właściwie bezpośrednio decydują o ich trwałości. Choć beton jest jednym z najmocniejszych i najtrwalszych materiałów budowlanych, należy pamiętać o wzmocnieniu gwarantującym pełne bezpieczeństwo – nieocenione są tu strzemiona do zbrojenia. Jakie są ich rodzaje? Jak dobrać wymiary odpowiednie do naszych potrzeb? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Rodzaje strzemion budowlanych

Istnieje kilka rodzajów strzemion budowlanych. Wyróżniamy głównie zbrojenia elementów prętowych (słupów, belek, łuków), ale też powłokowe i konstrukcje masywne (bryłowe). Podstawowym podziałem zbrojeń budowlanych są dwie grupy: zbrojenia nośne i zbrojenia uzupełniające.

Te pierwsze są podstawowym rodzajem zbrojeń; projektuje się je z ogromną precyzją i uwzględnia wszelkie możliwe obciążenia, z jakimi w przyszłości ma zmagać się konstrukcja.

Zbrojenia uzupełniające to z kolei wzmocnienia zbrojeń nośnych i nie mogą one występować samodzielnie. Są montowane w deskowaniu bądź szkielecie zbrojeniowym. Stalowe wzmocnienia nie są wymagane w każdej konstrukcji, gdyż beton jest trwałym materiałem. Najczęściej wzmocnienia stosujemy do balkonów, słupów, nadproży, ław i płyt fundamentowych oraz stropów i wieńców stropowych. Te elementy są bowiem narażone na rozciąganie i potrzebują wsparcia, które zapewnią właśnie strzemiona budowlane. Strzemiona do zbrojenia układa się zwykle prostopadle do głównych zbrojeń. Zadaniem strzemion budowlanych pomocniczych jest utrzymywanie prętów głównych w odpowiednim momencie formy. Takie zbrojenia znacznie ułatwiają proces montowania szkieletów. Strzemiona do zbrojenia pełnią funkcję stabilizacyjno-konstrukcyjną, a w powstałych konstrukcjach przenoszą siły ścinające w belkach i rozpierające w słupach.

Strzemiona budowlane – zastosowanie i wymiary

Strzemiona budowlane znajdują swoje zastosowanie na wielu płaszczyznach. To zbrojenia do fundamentów, stropów, ścian, wieńców, schodów, słupów, ogrodzeń etc. Liczne wymiary strzemion do zbrojenia determinują zastosowanie produktu. Na przykład strzemiona 10×20 cm fi 6 mm żebro są doskonałe do zastosowania w stropowych belkach nad poddaszem lub trzpieniach ścianek kolankowych. Nieco większy rozmiar, 20×20 cm fi 6 mm żebro może być stosowany w słupach i rdzeniach w ścianach nośnych bądź nadprożach okiennych. Do ław fundamentowych najlepsze będą strzemiona 25×25 cm fi 6 mm żebro lub 30×25 cm fi 6 mm żebro.

Potrzebujesz wyceny? Skontaktuj się z nami!

W asortymencie JFK Group znajduje się stal zbrojeniowa oraz strzemiona budowlane najwyższej jakości. Cena, jaką oferujemy, jest korzystna i atrakcyjna. Im grubszy jest pręt, tym większa jego masa i wyższa cena. Wszelkie przeliczniki są oczywiście dość umowne, dlatego w celu dokładnego i wnikliwego wycenienia zamówienia, skontaktuj się z nami – doradzimy, by cena była jak najkorzystniejsza. Zadzwoń lub napisz, jeżeli interesują cię nasze strzemiona – cena na pewno cię nie zniechęci!

  • © All rights reserved by JFK Group.